Wikimedia RU uważa, że swobodny dostęp do wiarygodnej wiedzy ma kluczowe znaczenie dla pokoju i porozumienia

Материал c сайта НП «Викимедиа РУ»
Перейти к навигации Перейти к поиску

Wikimedia RU uważa, że swobodny dostęp do wiarygodnej wiedzy ma kluczowe znaczenie dla pokoju i porozumienia

Pomnik Pokoju i Tolerancji ustanowiony na Cyprze przy udziale Federacji Rosyjskiej

1 marca 2022 o godzinie 20:15 regulator elektroniczny Roskomnadzor przysłał zawiadomienie o tym, że Prokuratura Generalna Federacji Rosyjskiej ma zastrzeżenie do artykułu rosyjskiej wikipedii «Вторжение России на Украину (2022)». Według zawiadomienia 27 lutego, w momencie badania artykułu, zawierał on "fałszywe wiadomości o aktach terroryzmu lub inną niewiarygodną i społecznie znaczącą informację, rozpowszechnianą jako wiadomości wiarygodne..., informacje o licznych ofiarach wśród żołnierzy Federacji Rosyjskiej, a także ludności cywilnej Ukrainy, w tym dzieciach, o konieczności wypłaty środków z rachunków w bankach Federacji Rosyjskiej w związku z sankcjami, nałożonymi przez obce państwa", w związku z tym należy podjąć działania w celu ograniczenia dostępu do Wikipedii na terytorium Federacji Rosyjskiej.

Uważamy, że zasadniczo niemożliwe jest określenie stopnia aktualności przedstawionych w takiej postaci zastrzeżeń, a blokada, która spowoduje znaczący uszczerbek w dostępie obywateli Rosji do wiedzy i uniemożliwi zachowanie, rozwój i rozpowszechnianie wiedzy i kultury narodów Rosji, spowoduje skutek przeciwny do tego, do którego, jak wynika z zawiadomienia, dąży Prokuratura Generalna. Uważamy, że konieczne jest wyjaśnienie zasad funkcjonowania projektów wiki. Wikipedia to żywa encyklopedia. Artykuły w nim są stale uzupełniane, udoskonalane, poprawiane i aktualizowane. Tak więc artykuł o obecnej sytuacji na Ukrainie jest pisany jednocześnie przez ogromną liczbę osób, na podstawie wielu niezależnych źródeł. Co minutę, w dzień i w nocy, wprowadzane są liczne poprawki i uzupełnienia (średnio ponad 800 poprawek na dobę). Ponieważ od 27 lutego artykuł zmienił się już radykalnie, a zastrzeżenia są bardzo niejasne, to nie można zrozumieć na ile są one aktualne.

Do hasła zmiany wprowadza kilkaset osób. Jeszcze więcej osób śledzi te zmiany. Wszyscy ci ludzie mają różne poglądy na to, co się dzieje, i wszyscy bardzo uważnie obserwują, aby ktoś nie wstawił nieprawdziwych informacji lub wprowadzających w błąd sformułowań, które odpowiadają przeciwnemu punktowi widzenia. W rezultacie wszystkie wątpliwe, niesprawdzone, sprzeczne twierdzenia z artykułu są szybko usuwane. Podobnie z artykułu usuwane są oceny emocjonalne, niepoprawne lub niejednoznaczne sformułowania. Pozostają tylko te stwierdzenia, które spełniają surowe wymagania dotyczące wiarygodności i neutralnego punktu widzenia. Ten proces jest tym bardziej skuteczny, im więcej osób o różnych poglądach pracuje nad artykułem.

Rosjanie stanowią prawie trzy czwarte autorów rosyjskiej Wikipedii. Jeśli Wikipedia zostanie zablokowana w Rosji[1], to zostaną oni odcięci od wspomnianego procesu kontroli zawartości artykułów Wikipedii, a zatem wiarygodność i neutralność artykułów znacznie ucierpi. Ponadto znacznie spowolni to pracę nad rosyjską Wikipedią, zmniejszy szybkość jej wypełniania nowymi informacjami. Ale Wikipedia to nie tylko jedna z wielu stron informacyjnych. Jest to encyklopedia, z której informacje będą wykorzystywane przez ludzkość przez wiele dziesięcioleci. Jest potrzebna i ważna nie tylko jako strona, na której ludzie czytają artykuły, ale także jako źródło szkolenia systemów sztucznej inteligencji. Dlatego stale aktualizowana Wikipedia jest kluczowym narzędziem w ochronie i rozpowszechnianiu wiedzy. A ciągły rozwój rosyjskiej Wikipedii jest szczególnie ważny dla Rosji. Bez tego trudno jest liczyć na to, że wiedza i kultura narodów Rosji będą częścią nie tylko przeszłości, ale także przyszłości.

Jesteśmy przekonani, że spokojna i szczęśliwa przyszłość nie jest możliwa bez dostępu do wiarygodnej i neutralnej wiedzy. W końcu wojny zaczynają się, gdy strony przestają próbować zrozumieć pozycję przeciwnika. Zrozumienie wymaga wiedzy, a nie przekonań. Encyklopedia to miejsce, w którym gromadzona jest wiedza. Utrzymanie dostępu do wolnej wiedzy jest wkładem w powstrzymanie rozlewu krwi i cierpienia w regionach dotkniętych konfliktem i rozpoczęcie ruchu w kierunku bardziej pokojowej przyszłości.

Apelujemy, aby nie czynić z tej wiedzy ofiary konfliktów wojskowo-politycznych.


  1. Wikipedia jest tak zorganizowana, że nie da się w niej zablokować jakiegoś pojedynczego, konkretnego hasła. Blokada jednego hasła automatycznie zablokuje [nam w Rosji] dostęp do wszystkich wersji językowych, we wszystkich językach.